BSC (Gurney Pad), Venues (Paris Minor Hockey)

PrintVenue Calendar
<< PrevOctober, 2021Next >>
SunMonTueWedThuFriSat
Sep 19Sep 20Sep 21Sep 22Sep 23Sep 24Sep 25
U7 Blue Team #2
5:00 PM-6:00 PM
Skills (Last Name A-Z)
U7 Red Team #1
6:00 PM-7:00 PM
Skills (Last Name A-Z)
U11-1 | Nick's No Frills (Dakin, R)
7:00 PM-8:00 PM
Skills (Last Name A-G)
U13 | Team #1 (Valade, M)
8:00 PM-9:00 PM
Skills (Last Name A-H)
U18 | Team #1 (Faux, A)
9:00 PM-10:00 PM
Skills (Last Name A-J)
U18 | Team #1 (Faux, A)
10:00 PM-11:00 PM
Skills (Last Name K-Z)
U9 | Team #1 (Kevin Field)
5:30 PM-6:30 PM
Skills (Last Name A-Z)
U9 | Team #1 (Kevin Field)
5:00 PM-6:00 PM
Skills (Last Name A-Z)
U13 | Team #1 (Valade, M)
6:00 PM-7:10 PM
Skills (Last Name A-H)
U13 | Team #1 (Valade, M)
7:10 PM-8:20 PM
Skills (Last Name I-Z)
U18 | Team #1 (Faux, A)
8:20 PM-9:30 PM
Skills (Last Name A-J)
U18 | Team #1 (Faux, A)
9:30 PM-10:40 PM
Skills (Last Name K-Z)
U11-1 | Nick's No Frills (Dakin, R)
5:00 PM-6:00 PM
Skills (Last Name A-G)
U11-1 | Nick's No Frills (Dakin, R)
6:00 PM-7:00 PM
Skills (Last Name I-Z)
U13 | Team #1 (Valade, M)
7:00 PM-8:00 PM
Skills (Last Name A-H)
U15 | Rep (Roswell, J)
8:00 PM-9:30 PM
Try Outs **registration required**
U7 White Team #5
8:00 AM-9:00 AM
Skills (Last Name A-Z)
U7 Blue Team #2
9:00 AM-10:00 AM
Skills (Last Name A-Z)
U7 Red Team #1
10:00 AM-11:00 AM
Skills (Last Name A-Z)
U9 | Team #1 (Kevin Field)
11:00 AM-12:00 PM
Skills (Last Name A-Z)
U11-1 | Nick's No Frills (Dakin, R)
12:00 PM-1:00 PM
Skills (Last Name A-G)
U11-1 | Nick's No Frills (Dakin, R)
1:00 PM-2:00 PM
Skills (Last Name H-Z)
U13 | Team #1 (Valade, M)
2:00 PM-3:00 PM
Skills (Last Name I-Z)
Sep 26Sep 27Sep 28Sep 29Sep 300102
U7 White Team #5 & U7 Black Team #4
5:00 PM-6:00 PM
Skills (Last Name A-Z)
U11 | Pelton Transport Rep (Szarka, C)
6:00 PM-7:00 PM
**registration required**
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
7:00 PM-8:00 PM
Try Outs **registration required**
U15 | Rep (Roswell, J)
8:00 PM
vs. Burford
[EX-1]
U18 | Team #1 (Faux, A)
9:30 PM-11:00 PM
Skills (Last Name A-Z)
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
5:30 PM-6:30 PM
Try Outs **registration required**
U8 | Team #1 (Fisher, J)
5:00 PM-6:00 PM
Skills (Last Name A-Z)
U11 | Pelton Transport Rep (Szarka, C)
6:00 PM
vs. Ayr
[EX-2]
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
7:10 PM
vs. Burford
[EX-1]
U15 | Rep (Roswell, J)
8:20 PM-9:30 PM
Try Outs **registration required**
U9 | Tier 1 (Boakes, B)
5:00 PM
vs. Burford
[EX-1]
U11 | Pelton Transport Rep (Szarka, C)
6:00 PM
vs. Burford
[EX-4]
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
7:10 PM-8:20 PM
Try Outs **registration required**
U18 | Team #1 (Faux, A)
8:20 PM-9:40 PM
Skills (Last Name A-J)
U18 | Team #1 (Faux, A)
9:40 PM-11:00 PM
Skills (Last Name K-Z)
U7 White Team #5 & U7 Black Team #4
8:00 AM-9:00 AM
Skills (Last Name A-Z)
U7 Blue Team #2 & U7 CANADIAN TIRE Gold Team 3
9:00 AM-10:00 AM
Skills (Last Name A-Z)
U7 Red Team #1
10:00 AM-11:00 AM
Skills (Last Name A-Z)
U9 | Team #1 (Kevin Field)
11:00 AM-12:00 PM
Skills (Last Name A-Z)
U11-1 | Nick's No Frills (Dakin, R)
1:00 PM-2:00 PM
U11 Local League Player Evaluations
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
2:30 PM-4:00 PM
U13 Rep Practice
03040506070809
U7 Blue Team #2 & U7 CANADIAN TIRE Gold Team 3
5:00 PM-6:00 PM
Regular Season Practice
U7 Red Team #1
6:00 PM-7:00 PM
Regular Season Practice
U11 | Pelton Transport Rep (Szarka, C)
7:00 PM-8:00 PM
Practice
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
8:00 PM-9:00 PM
Regular Season Practice
U18 | Team #1 (Faux, A)
9:00 PM-11:00 PM
U18 Skills All Players
U9 | Tier 1 (Boakes, B)
5:30 PM-6:30 PM
U9 Rep Practice
U9 | Tier 1 (Boakes, B) & U9 | Team #1 (Kevin Field)
5:00 PM-6:00 PM
Regular Season Practice
U11 | Pelton Transport Rep (Szarka, C)
6:00 PM
vs. Ingersoll
[EX-4]
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
T (0-0)
7:10 PM
vs. Ayr
[EX-2]
U11-2 | ES FOX (Kargus, T)
5:00 PM-6:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Team #1 (Valade, M)
6:00 PM-7:00 PM
Game Ice Allocation (10-10-10)
U13 | Team #2 (Sparks, G)
7:00 PM-8:00 PM
Game Ice Allocation (10-10-10)
U18 | Team #1 (Faux, A)
9:00 PM-10:00 PM
Player Evaluations (A-K)
U18 | Team #1 (Faux, A)
10:00 PM-11:00 PM
Player Evaluations (L-Z)
U7 White Team #5 & U7 Black Team #4
8:00 AM-9:00 AM
Regular Season Practice
U7 Blue Team #2 & U7 CANADIAN TIRE Gold Team 3
9:00 AM-10:00 AM
Regular Season Practice
U7 Red Team #1
10:00 AM-11:00 AM
Regular Season Practice
U9 | Tier 1 (Boakes, B) & U9 | Team #1 (Kevin Field)
11:00 AM-12:00 PM
Regular Season Practice
U11-1 | Nick's No Frills (Dakin, R)
12:00 PM-1:00 PM
Game Ice Allocation (10-10-10)
U11-2 | ES FOX (Kargus, T)
1:00 PM-2:00 PM
Game Ice Allocation (10-10-10)
U11 | Pelton Transport Rep (Szarka, C)
2:00 PM-3:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
3:00 PM-4:00 PM
Regular Season Practice
10111213141516
U9 | Tier 1 (Boakes, B)
5:30 PM-6:30 PM
Regular Season Practice
U9 | Tier 1 (Boakes, B) & U9 | Team #1 (Kevin Field)
5:00 PM-6:00 PM
Regular Season Practice
U11 | Pelton Transport Rep (Szarka, C)
6:00 PM
vs. Ayr
[EX-3]
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
7:10 PM-8:20 PM
Release of game ice
U18 | Team #2 (Howells, C)
8:20 PM-9:30 PM
Release of game ice
U18 | Team #3 (Skilling, T)
9:30 PM-10:40 PM
Release of game ice
U13 | Team #1 (Valade, M) & U13 | Team #2 (Sparks, G)
6:00 PM-7:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Team #1 (Valade, M)
7:00 PM
vs. U13 | Team #2 (Sparks, G)
[EX-1]
U15 | Rep (Roswell, J)
8:00 PM-9:15 PM
Release of game ice
U18 | Team #1 (Faux, A)
9:15 PM-10:25 PM
Release of game ice
U7 White Team #5 & U7 Black Team #4
8:00 AM-9:00 AM
Regular Season Practice
U7 Blue Team #2 & U7 CANADIAN TIRE Gold Team 3
9:00 AM-10:00 AM
Regular Season Practice
U7 Red Team #1
10:00 AM-11:00 AM
Regular Season Practice
U9 | Team #1 (Kevin Field)
11:00 AM-12:00 PM
Regular Season Practice
U11-1 | Nick's No Frills (Dakin, R)
12:00 PM-1:00 PM
Release of game ice
U11-2 | ES FOX (Kargus, T)
1:00 PM-2:00 PM
Release of game ice
U11 | Pelton Transport Rep (Szarka, C)
2:00 PM-3:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
3:00 PM-4:00 PM
Regular Season Practice
17181920212223
U7 Blue Team #2 & U7 CANADIAN TIRE Gold Team 3
5:00 PM-6:00 PM
Regular Season Practice
U7 Red Team #1
6:00 PM-7:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Team #2 (Sparks, G)
7:00 PM-8:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
8:00 PM-9:00 PM
Regular Season Practice
U18 | Team #2 (Howells, C)
9:00 PM-10:00 PM
Regular Season Practice
U18 | Team #3 (Skilling, T)
10:00 PM-11:00 PM
Regular Season Practice
U9 | Tier 1 (Boakes, B)
5:30 PM-6:30 PM
Regular Season Practice
U9 | Tier 1 (Boakes, B) & U9 | Team #1 (Kevin Field)
5:00 PM-6:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
L (0-6)
7:10 PM
vs. Tillsonburg Tornadoes
[U13-08]
U18 | Team #2 (Howells, C)
W (3-0)
8:20 PM
vs. Simcoe Warriors 1
[U180007]
U18 | Team #3 (Skilling, T)
L (1-4)
9:30 PM
vs. Ingersoll Express
[U180008]
U13 | Team #1 (Valade, M)
W (5-2)
6:00 PM
vs. Ingersoll Express 2
[U130008]
U13 | Team #2 (Sparks, G)
L (1-2)
7:00 PM
vs. Simcoe Warriors 1
[U130009]
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
8:00 PM-9:00 PM
Pick up ice
U18 | Team #1 (Faux, A)
9:15 PM
vs. Tillsonburg Tornadoes 2
[U180010]
U7 White Team #5 & U7 Black Team #4
8:00 AM-9:00 AM
Regular Season Practice
U7 Blue Team #2 & U7 CANADIAN TIRE Gold Team 3
9:00 AM-10:00 AM
Regular Season Practice
U7 Red Team #1
10:00 AM-11:00 AM
Regular Season Practice
U9 | Team #1 (Kevin Field)
11:00 AM
vs. Simcoe Warriors
U11-1 | Nick's No Frills (Dakin, R)
12:00 PM
vs. Tillsonburg Tornadoes 1
[U110008]
U9 | Tier 1 (Boakes, B)
1:00 PM
vs. Simcoe
[EX-3]
U11 | Pelton Transport Rep (Szarka, C)
2:00 PM-3:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
3:00 PM-4:00 PM
Regular Season Practice
24252627282930
U7 Blue Team #2 & U7 CANADIAN TIRE Gold Team 3
5:00 PM-6:00 PM
Regular Season Practice
U7 Red Team #1
6:00 PM-7:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Team #2 (Sparks, G)
7:00 PM-8:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
8:00 PM-9:00 PM
Regular Season Practice
U18 | Team #2 (Howells, C)
9:00 PM-10:00 PM
Regular Season Practice
U18 | Team #3 (Skilling, T)
10:00 PM-11:00 PM
Regular Season Practice
U9 | Tier 1 (Boakes, B)
5:30 PM-6:30 PM
Regular Season Practice
U9 | Tier 1 (Boakes, B) & U9 | Team #1 (Kevin Field)
5:00 PM-6:00 PM
Regular Season Practice
U11 | Pelton Transport Rep (Szarka, C)
6:00 PM
vs. St. George Generals
[U11-15]
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
7:10 PM
vs. Aylmer Flames
[U13-16]
U18 | Team #2 (Howells, C)
8:20 PM
vs. Simcoe Warriors 2
[U180020]
U18 | Team #3 (Skilling, T)
9:30 PM
vs. Burford Coyotes
[U180021]
U13 | Team #1 (Valade, M)
6:00 PM
vs. Waterford Wildcats 1
[U130020]
U13 | Team #2 (Sparks, G)
7:00 PM
vs. Ingersoll Express 1
[U130021]
U15 | Rep (Roswell, J)
8:00 PM
vs. Tavistock Titans
[U15-20]
U18 | Team #1 (Faux, A)
9:15 PM
vs. Ingersoll Express
[U180023]
U7 White Team #5 & U7 Black Team #4
8:00 AM-9:00 AM
Regular Season Practice
U7 Blue Team #2 & U7 CANADIAN TIRE Gold Team 3
9:00 AM-10:00 AM
Regular Season Practice
U7 Red Team #1
10:00 AM-11:00 AM
Regular Season Practice
U9 | Team #1 (Kevin Field)
11:00 AM
vs. Waterford Wildcats 2
U9 | Tier 1 (Boakes, B)
11:00 AM-12:00 PM
Regular Season Practice
U11-1 | Nick's No Frills (Dakin, R)
12:00 PM
vs. Simcoe Warriors 1
[U110023]
U11 | Pelton Transport Rep (Szarka, C)
2:00 PM-3:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
3:00 PM-4:00 PM
Regular Season Practice
31Nov 01Nov 02Nov 03Nov 04Nov 05Nov 06
U7 Blue Team #2 & U7 CANADIAN TIRE Gold Team 3
5:00 PM-6:00 PM
Regular Season Practice
U7 Red Team #1
6:00 PM-7:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Team #2 (Sparks, G)
7:00 PM-8:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
8:00 PM-9:00 PM
Regular Season Practice
U18 | Team #2 (Howells, C)
9:00 PM-10:00 PM
Regular Season Practice
U18 | Team #3 (Skilling, T)
10:00 PM-11:00 PM
Regular Season Practice
U9 | Tier 1 (Boakes, B)
5:30 PM-6:30 PM
Regular Season Practice
U9 | Tier 1 (Boakes, B)
5:00 PM-6:00 PM
Regular Season Practice
U11 | Pelton Transport Rep (Szarka, C)
6:00 PM
vs. Tavistock Titans
[U11-25]
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
7:10 PM
vs. Ayr Flames
[U13-25]
U18 | Team #2 (Howells, C)
8:20 PM
vs. Port Dover Pirates
[U180031]
U18 | Team #3 (Skilling, T)
9:30 PM
vs. Langton Leafs
[U180032]
U15 | Rep (Roswell, J)
8:00 PM
vs. Tillsonburg Tornadoes
[U15-31]
Nov 07Nov 08Nov 09Nov 10Nov 11Nov 12Nov 13
U7 Blue Team #2 & U7 CANADIAN TIRE Gold Team 3
5:00 PM-6:00 PM
Regular Season Practice
U7 Red Team #1
6:00 PM-7:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Team #2 (Sparks, G)
7:00 PM-8:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
8:00 PM-9:00 PM
Regular Season Practice
U18 | Team #2 (Howells, C)
9:00 PM-10:00 PM
Regular Season Practice
U18 | Team #3 (Skilling, T)
10:00 PM-11:00 PM
Regular Season Practice
U9 | Tier 1 (Boakes, B)
5:30 PM-6:30 PM
Regular Season Practice
U9 | Tier 1 (Boakes, B) & U9 | Team #1 (Kevin Field)
5:00 PM-6:00 PM
Regular Season Practice
U11-2 | ES FOX (Kargus, T)
6:00 PM
vs. Tillsonburg Tornadoes 1
[U110109]
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
7:10 PM
vs. St. George Generals
[U13-31]
U18 | Team #1 (Faux, A)
8:20 PM
vs. U18 | Team #2 (Howells, C)
[U180089]
U18 | Team #3 (Skilling, T)
9:30 PM
vs. Waterford Wildcats 1
[U180043]
U13 | Team #1 (Valade, M)
6:00 PM
vs. Burford Coyotes
[U130044]
U13 | Team #2 (Sparks, G)
7:00 PM
vs. Waterford Wildcats 2
[U130045]
U15 | Rep (Roswell, J)
8:00 PM
vs. Twin Centre Stars
[U15-43]
U18 | Team #1 (Faux, A)
9:15 PM
vs. Port Dover Pirates
[U180045]
U7 White Team #5 & U7 Black Team #4
8:00 AM-9:00 AM
Regular Season Practice
U7 Blue Team #2 & U7 CANADIAN TIRE Gold Team 3
9:00 AM-10:00 AM
Regular Season Practice
U7 Red Team #1
10:00 AM-11:00 AM
Regular Season Practice
U9 | Team #1 (Kevin Field)
11:00 AM
vs. Norwich Knighthawks
U9 | Tier 1 (Boakes, B)
11:00 AM-12:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Team #1 (Valade, M)
12:00 PM
vs. U13 | Team #2 (Sparks, G)
[U130094]
U11-2 | ES FOX (Kargus, T)
1:00 PM
vs. Norwich Knighthawks
[U110046]
U11 | Pelton Transport Rep (Szarka, C)
2:00 PM-3:00 PM
Regular Season Practice
U13 | Paris Optimist Rep (Pelton, T)
3:00 PM-4:00 PM
Regular Season Practice
Venue Details
Google Maps
BSC (Gurney Pad)
944 Powerline Rd , Paris, ON  N3L 0B2
  • Current Season

    2 - 3 - 1
  • All-Time

    508 - 472 - 119
Printed from parisminorhockey.com on Friday, October 22, 2021 at 10:14 PM